U srpskom startap ekosistemu tokom 2023. bilo je zaposleno oko 1.350 novih članova timova, a u tekućoj godini očekuje se još 3.000 novih radnih mesta. Skoro dve trećine startapa – 64 procenata razvija proizvod sa namerom da izađe na globalno tržište.
Još uvek preovlađuju muškarci – 64% startapa u osnivačkom timu nema ni jednu ženu i povećava se procenat timova u kojima su osnivači iz sektora biznisa i finansija – 41 procenat.
Četvrti Startap skener Srbija po redu
Ovo su neki od “skeniranih” podataka iz novog, četvrtog po redu Startap skenera.
To je godišnje istraživanje i sveobuhvatni izveštaj o stanju startap ekosistema ove zemlje regiona koji izrađuje Inicijativa Digitalna Srbija(IDS) kroz projekat “Preduzmi ideju”, u saradnji sa USAID i partnerima.
Kako se navodi u saopštenju IDS- srpski inovacioni ekosistem nastavlja impresivan rast, sa preko 300 novih startapa u protekle dve godine.
Kao prepreke istraživanje je ukazalo da su neželjene posledica brzog rasta- smanjenje zrelosti ekosistema, a tri najveća izazova jesu : pristup finansiranju, pridobijanje kupaca i zapošljavanje adekvatnog kadra, posebno u sektoru prodaje.
Rast prodaje najvažniji cilj u 2024.
Najvažniji ciljevi u 2024. postavljeni su rast prodaje, razvoj proizvoda i rast broja korisnika.
Prosečna starost osnivača startapa u Srbiji je 35,2 godine. Trećina osnivača (33%) su pre trenutnog preduzetničkog projekta učestvovali u pokretanju barem jednog startapa.
Većina ispitanika kao najveće očekivanje od javnih politika vidi poreske podsticaje za ulaganja od strane poslovnih anđela i VC fondova, kao i povećanje transparentnosti i opcija za finansiranje.
Četvrti po redu, Startap skener 2024 se nadovezuje na istraživanja od prethodnih godina, nudeći kontinuitet u analizi razvoja ekosistema, razumevanja izazova sa kojima se startapi suočavaju i prilika za podršku i unapređenje ekosistema.
Proširena analiza
Za razliku od prethodnih godina, u kojima je fokus bio na identifikaciji startapa i osnovnih faktora njihovog uspeha, Startap skener 2024 donosi proširenu analizu koja, zahvaljujući kontinuitetu sa prethodnim Startap skenerima, omogućava dublji uvid u trendove, izazove i potrebe inovacionog ekosistema, kao najdinamičnijeg segmenta privrede.
Učešćem 201 startapa, Startap skener nastavlja da bude osnovni izvor empirijskih podataka i istraživanje koje daje kvalitetnu i sveobuhvatnu analizu srpskog startap ekosistema.
Startap skener 2024 — je sveobuhvatna analiza okruženja u kome posluju domaće inovativne tehnološke kompanije fokusirane na globalno tržište.
Foto Unsplash/Startae Team
0 komentara