Robna razmjena Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci 2022, približno je na istom nivou kao i u istom periodu prethodne godine, uz blago povećanje količina pojedinih izvezenih roba.
Međutim, uslijed povećanja cijena, kako uvoznih tako i izvoznih, ukupan obim razmjene je povećan u prosjeku za oko 40 procenata te je i deficit povećan na 4,6 milijardi KM, piše u uvodniku novog broja Infokom, glasila Vanjskotgovinske komore/Spoljnotrgovinske komore BiH, Zdravko Marinković, predsjednik VTK/STKBiH.
Uvoz skoro za polovinu viši u odnosu na isti period prošle godine
U prvoj polovini godine uvezeno je robe u vrijednosti skoro 14 milijardi konvertabilnih maraka što je povećanje za 42 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Ocena je da je u okolnostima globalne krize, poremećaja u lancima nabavke, naglog rasta cijena repromaterijala i inflacije, a što je sve pogodilo i privredu BiH, pozitivno zadržavanje nivoa privrednih aktivnosti na nivou prošle godine.
Smanjiti zavisnost od uvoza u sektoru prehrambene industrije
-Kriza izazvana pandemijom i trenutna ekonomska kriza pokazuje, između ostalog, ogroman značaj proizvodnje u svim granama privrede, posebno hrane kao strateškog proizvoda. Stoga organi vlasti u Bosni i Hercegovini moraju donositi i provoditi sistemske mjere koje će obezbijediti subvencionisanje i stavljanje u fokus primarne proizvodnje kako bi se obezbijedila sirovinska baza za domaću prehrambenu industriju, a sve u cilju smanjenja naše zavisnosti od uvoza, piše u uvodniku.
Došlo je i do promene na prvom mestu izvoznog proizvoda.
Top pet izvoznih proizvoda
Na broju jedan je sada električna energija sa 701,4 miliona KM, prema podacima Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine. BiH je strateški proizvod najviše izvezla zemljama regiona : Srbiji – izvoz vrijedan 307,1 miliona KM, i Hrvatskoj 210,8 miliona KM.
Na drugom mestu je sirovi aluminij, sa vrednošću izvoza od 519,1 milion KM . Tumači se da su tome doprineli oporavku mostarskog Aluminija , s novom vlasnikom izraelskom kompanijom MT Abraham Group kao i rastu cijene ovog metala na svetskom tržištu. Na treće mjestu su automiblska sjedišta , izvezena vrednost 328,6 miliona KM.
U top pet izvozne robe BiH su i izolovana žica 312,9 miliona KM i građevinske konstrukcije vrijednosti 301,2 miliona KM.
Top pet uvezene robe
Ova zemlja regiona je u prvih šest meseti tekuće godine najviše uvezla naftu i naftna ulja, u vrijednosti 1,37 milijlardi KM. Potom sirovi aluminij za 666,9 mil KM, kameni ugalj, briketi i druga kruta goriva sa 455,7 miliona KM, a potom automobili i druga motorna vozila sa vrijednošću od 395,2 miliona KM. Na kraju top pet uvozne robe su lijekovi, u uvezeno je medikamenata u vrijednosti 300,5 mil KM
0 komentara