Nataša Govedarica, sekretar Udruženja za šumarstvo, preradu drveta i industriju nameštaja i papira Privredne komore Srbije kaže da je izvoz nameštaja iz ove zemlje regiona, iz godine u godin sve veći. – Proizvodni procesi, kao i dizajn u industriji nameštaja, prate svetske trendove, u svim oblastima izrade, od punog drveta, preko pločastog nameštaja, do tapaciranog, ističe Govedarica u razgovoru za časopis Real Estate Magazine https://realestate-magazine.rs/sr/biznis/biznis/raste-izvoz-srpskog-namestaja/84371.
Najveća tržišta na koja se plasiraju proizvodi iz Srbij su tradicionalno regionalno tržište bivših jugoslovenskih republika, zatim Austrija, Nemačka, Rumunija, Francuska, Italija…
Industrija nameštaja u Srbiji u brojkama
Prema podacima APR-a, u Srbiji aktivno posluje 3.000 preduzeća čija je delatnost proizvodnja nameštaja. Pored ove delatnosti, više od 5.600 preduzeća posluje u oblasti prerade drveta. Ove godine oko 22.000 radnika uposleno je u industriji nameštaja i još 17.500 radnika u drvoprerađivačkom sektoru. Imajući u vidu da je ovo izrazito jak SME sektor, te da je, iz godine u godinu izražen problem nedostatka kvalifikovane radne snage, ovo je dobar trend, jer se u poslednjih pet godina konstantno, blago povećava zaposlenost.
Mere za rešavanje problema nedostatka radne snage
Agencija za kvalifikacije Republike Srbije i Privredna komora Srbije se godinama unazad veoma posvećeno bave pitanjem obrazovanja deficitarnih kadrova, među kojima su i obrazovni profili iz ovog sektora. Koliko je dualno obrazovanje važno za našu privredu govori i podatak da se za učešće u školskoj 2022/2023 prijavilo više od 150 novih kompanija. Takođe, kroz sistem dualnog obrazovanja u Srbiji školovalo više od 10.500 učenika u 150 škola, a više od 700 kompanija je „otvorilo vrata“ učenicima kako bi stekli neophodna praktična znanja i veštine.
Foto Unsplash
0 komentara