Poces registracije oznake geografskog porekla GI (Geographical Identity) za „Sarajevski ćevap“, koja se sprovodi uz podršku Grada Sarajeva, bila je tema nedavnog sastanka Džemila Hajrića, direktora Agencije za sigurnost hrane BiH i Benjamine Karić, gradonačelnice Sarajeva.
Kako pišu bosanskohercegovački mediji, nosilac aktivnosti registracije oznake geografskog porekla ćevapa s Baščaršije je “Udruženje sarajevskih ćevabdžija”.
Očekuje se najpre proces registracije oznake geografskog porekla na nacionalnom nivou, a potom sledi mogućnost registracije oznake na nivou EU.
Globalo više od 8.000 proizvoda iz oblasti hrane i poljoprovrede nosi oznaku GI i skoro polovina 4.000 jesu proizvodi sa zaštićenim geografskim poreklom registrovani u Evropi.
Poput šampanjca iz Šampanje, grčkog feta sira, švajcarskih i francuskih sireva, mesnih prerađevina, autohtonih sorti voća i povraća.
Vrednost prometa ovim proizvodima samo u EU, prema pojedinim izvorima, prelazi 55 milijardi evra godišnje i čini 15 procenata ukupnog evropskog izvoza hrane i pića.
„Sarajevski ćevap“ je jedan od najznačajnijih i najpoznatijih specijaliteta Bosne i Hercegovine, rado konzumiran u regionu i svetu. U ćevabdžinicma širom Sarajeva najčešćese služe porcije od pet ili 10 ćevapa, u somunu, s čašom hladnog mleka ili jogurta.
Pravi se od posebnih delova mesa i osim mlevene govedine koristi se samo so i peče se na roštilju.
U regionu je više proizvoda s GI oznakom ali nacionalnog nivoa.
U Srbiji, primera radi, u Zavodu za intelektualnu svojinu registrovano je 82 oznake geografskog porekla: 54 imena porekla i 28 geografskih oznala, ali samo 17 oznaka GI ,izuzev vina, imaju ovlašćene korisnike.
Hrvatska na nivou EU ima registrovan 41 poljoprivredni i prehrambeni proizvod GI.
Međunarodno registrovanje oznake geografskog porekla obavlja se u skladu s odredbama Lisabonskog aranžmana o zaštiti porekla i njhovom međunarodnom registrovanju iz 1958. godine , i izmenama iz 1979.godine.
Foto A. C.
0 komentara