– Evropska komisija je u utvrdila da je poslednjih godina gotovo polovina „zelenih“ izjava kompanija iz EU imala elemente manipulacije, iznete bilo namerno, bilo usled neznanja ili brzopleto pripremljene komunikacije. Nema sumnje da je Greenwashing dospeo u žižu evropskih regulatora, što je pouzdan pokazatelj da će uskoro i kod nas biti usvojena pravila „zelenog“ oglašavanja i uopšte predstavljanja ekološke podobnosti kompanija i proizvoda. S obzirom na aktuelna stroga pravila oglašavanja pojedinih proizvoda, poput farmaceutskih i bankarskih, vrlo je verovatno da će i domaći regulatori zahtevati da tzv. „zelene“ izjave budu utemeljene, dokazive, potpune i poštene u odnosu na konkurenciju, rekao je, između ostalog, Željko Gajić, compliance manager, banke Intesa na radionici posvećenoj Greenwashing-u, u okviru WARM UP WASH UP 2025 – zagrevanje za KAMPANJE SA SVRHOM.
On je predstavio uvid u najnoviju regulativu i očekivanja od tržišnih aktera uz konkretne primere iz prakse, čime su učesnici- predstavnici kompanija, PR agencija i medija saznali kako kao katalizatori promena mogu da utiču na suštinsku, širu primenu ESG principa na tržištu.
Kako je istakla Tijana Adamov Ignjatović, osnivač NVO Žute Patalone i Festivala i platforme KAMPANJE SA SVRHOM događaj je imao za cilj da razotkrije kako izgleda poigravanje sa društveno odgovornom komunikacijom u oblasti „zelenog marketinga“ – GREENWASHING-om, i ponudi rešenja za transformaciju.

-Društveno odgovorne inicijative zahtevaju drugačiji pristup, i kad je u pitanju komunikacija, ali i suštinska transformacija. Jako je važno da imamo i kvalitativne i kvantitativne okvire u kojima možemo da podstaknemo kompanije da čineći dobro za okruženje, čine dobro i za pojedinca i sopstveni biznis. Pozitivna spirala vodi nas ne samo tome da opstajemo, već da svi zajedno napredujemo, rekla je ona.
Predavači na radionici o Greenwashing-u bili su i Marie-Alice Boyé, autorka i guru digitalnog marketinga i Milan Janić, autor jedinstvene neuro CSR studije.
Oni su predstavili kontekst Greenwashing-a razdvajajući „čistu“ komunikaciju i dajući istovremeno mogućnost učesnicima da kroz diskusiju i sopstvene uvide pronađu nove načine za transformaciju. Koristeći specifičan fish bowl koncept postavke za diskusiju, koji u samom prostoru menja dinamiku između predavača i učesnika, prisutni su imali prilike da budu aktivni učesnici i kreatori zaključaka radionice. Takođe, kroz praktični deo radionice imali priliku da testiraju nova znanja prepoznajući šta jeste, a šta nije Greenwashing.
Učesnici radionice bili su prošlogodišnji dobitnici titule KAMPANJE SA SVRHOM, kao i članovi Tima počasnih selektora Festivala KAMPANJE SA SVRHOM, stručnjaci iz oblasti marketinških i korporativnih komunikacija, ljudskih resursa i održivog razvoja.
0 komentara