Zašto su mobilni novčanici siguran i komforan način plaćanja

Biznis u regionu

05.05.2023.

Stanovnici najvećeg grada u regionu – Beogradu, uskoro će  imati veći izbor pijaca na koje neće morati da nose keš sa sobom.

Pored kartica, pruža im se još jedna mogućnost. Ukoliko imaju mobilni novčanik ova usluga bezgotovinskog plaćanja obezbediće im komfor da nabavku završe „opremljeni“ samo mobilnim telefonom i cegerom.

Preko svojih mobilnih telefona i platnih kartica, od prodavaca na tezgama još tri velike pijace koje će imati POS terminale, moći će da pazare prolećni zeleniš – bezgotovinski.

Jer, plaćanje mobilnim novčanicima u ovoj zemlji regiona je moguće na svim lokacijama gde se plaća beskontaktno, a čak 96 odsto POS terminala u Srbiji ima opciju beskontaktnog plaćanja; što znači da skoro svuda može da se prisloni telefon i obavi mobilno plaćanje – mobilnim novčanikom.

Šta su mobilni novčanici

Plaćanja mobilnim novčanicima su beskontaktna plaćanja, kao što se plaća beskontaktno karticama – jednostavnim prislanjanjem telefona na POS terminal.

Da bi nešto platio mobilno, korisnik mora da u svom mobilnom telefonu (iPhone ili Android) ima instaliranu aplikaciju mobilnog novčanika u kojoj se zapravo nalazi kartica kojom se plaća, u digitalnom obliku.

Korisniku nije potrebna nova platna kartica, u mobilni novčanik „dodaje“ se Mastercard debitna ili kreditna kartica koja postaje digitalna, jedino je važno da je karticu izdala banka koja je podržala, odnosno omogućila mobilna plaćanja. 

U Srbiji su, trenutno, dostupni Apple Pay i Google Pay novčanici, kao globalna rešenja koja je Mastercard doveo na ovo lokalno tržište, a postoje i banke koje imaju sopstvene mobilne novčanike.

Banke koje su omogućile mobilna plaćanja korisnicima Mastercard kartica u ovoj zemlji regiona su: Banca Intesa, Banka Poštanska štedionica, NLB Komercijalna, OTP Banka, ProCredit banka, Raifeissen banka i UniCredit banka.

Kako se koristi mobilni novčanik na fizičkom, prodajnom mestu?

Sve što je potrebno u trenutku plaćanja jeste da korisnik približi svoj mobilni telefon POS terminalu. Svako plaćanje mobilnim novčanikom je bezbedno jer se za autentifikaciju koristi biometrija, što podrazumeva prepoznavanje lica ili otiska prsta, ili se može ukucati kod za otključavanje telefona.

Digitalizovanom karticom u mobilnom novčaniku (mobilnom telefonu) moguće je platiti robu i usluge u prodavnicama, apotekama, taksiju, restoranima, kafeterijama, supermarketima, od skora na pojedinim kioscima i pijačnim tezgama.

Praktično, na svim mestima prodaje na kojima je omogućeno beskontaktno plaćanje.

Kako se aktiviraju Apple Wallet i Google Wallet

Za Apple Wallet potrebno je na iPhone-u otvoriti Wallet aplikaciju, kliknuti na „+“ da se doda platna kartica i prate se dalji koraci za dodavanje Mastercard kreditne ili debitne kartice. Jednom kada korisnik doda svoju karticu na svoj iPhone, Apple Watch, iPad ili Mac, istog trenutka može da počne da koristi uslugu Apple Pay na svom uređaju.

Za korišćenje Google Pay usluge potrebna je Google Wallet aplikacija u kojoj se čuvaju platne kartice, ali u zavisnosti od tržišta, postoji mogućnost da se u okviru Wallet aplikacije čuvaju i drugi važni lični dokumenti.

Google Wallet se preuzima s Google Play prodavnice jer u Srbiju još uvek ne stižu telefoni sa unapred učitanom aplikacijom (za sada nije podržan region), ali nakon preuzimanja aplikacije proces registracije kartice je veoma lak. Otvorite Google Wallet aplikaciju i skenirajte karticu kamerom ili podatke o Mastercard kartici unesite ručno – i spremni ste za svoje prvo Google Pay plaćanje mobilnim telefonom.

Proces potvrde plaćanja mobilnim novčanikom

Potvrda plaćanja zavisi od postavke novčanika. Uz Apple Pay novčanik plaćanja se mogu obavljati samo nakon što se biometrijski otključa telefon (prepoznavanjem lica ili skeniranjem otiska prsta).

Kod Google Pay novčanika, plaćanja do 4.000 dinara se obavljaju tako što samo osvetlite ekran telefona, bez otključavanja i moguće je napraviti tri takva plaćanja, pre nego što će novčanik tražiti biometrijsku ili potvrdu ukucavanjem šifre. Plaćanja iznosa viših od 4.000 dinara kod Android Pay-a obavljaju se tako što se novčanik otključa, biometrijski ili ukucavanjem šifre.

Koliko su mobilni novčanici sigurni i kako korisnici mogu doprineti bezbednosti?

Smart mobilni telefoni pružaju mogućnost da sami korisnici odaberu neku od ponuđenih metoda zaključavanja pametnog telefona. Od novijih modela koji imaju opciju skeniranja lica, otisak prsta, iscrtavanje šablona, preko unosa lozinke ili tradicionanog ukucavanja pina.

Korišćenje mobilnih novčanika jeste razlog više da se insistira na određenim nivoima zaštite, kako bi se obezbedio najviši stepen zaštite korisnika i njegovog mobilnog novčanika.

Kao što se štite podaci u fajlovima mobilnih telefona: slike, video snimci, unete beleške, kontakti, s još većom pažnjom korisnici bi trebalo da pristupaju mobilnom novčaniku. Odnosno, kao što vode računa prilikom korišćenja klasičnog novčanika: ne ostavljaju ga otvorenim ili daju u ruke nepoznatima; to može da bude bezbednosna analogija koju bi trebalo primenjivati i prilikom upotrebe mobilnih novčanika.

Zato što su sigurnost i privatnost određenim delom i na nama samima. Pogotovo kada je u pitanju korišćenje mobilnih telefona, te je važno da sami doprinesemo zaštiti sopstvenog uređaja.

Bezbednost drugog stepena pružaju kompanije

Drugi stepen sigurnosti i privatnosti dolazi od tehnoloških kompanija. Sigurnost i privatnost predstavljaju srž poslovanja kako kompanije Mastercard, tako i Apple i Google, i zato uvek kada se koristi Mastercard debitna ili kreditna karticu u okviru mobilnog novčanika, niti na uređaju ni na Apple i Google serverima ne čuva se stvarni broj platne kartice.

Za svaki dati uređaj dodeljuje se jedinstveni broj koji je enkriptovan i bezbedno sačuvan, u sigurnom elementu na uređaju – sertifikovanom čipu koji je kreiran da bezbedno čuva informacije na uređaju, što predstavlja zlatni standard.

Poverljive podatke sa kartice štiti i Mastercard MDES tehnologija koja svaku fizičku karticu pretvara u digitalizovani jedinstvenim token kojim se štite transakcije pri online plaćanju, kao i plaćanju u okviru aplikacija.

Za sada su usluge mobilnih novčanika korisnicima Mastercard kartica dostupna u Srbiji preko Apple Pay, Google Pay-a i preko mobilnih novčanika u sedam banaka; u Crnoj Gori preko mobilnih novčanika četiri banake; u Bosni i Hercegovini korisnici Mastercard kartica mogu koristiti neki od sedam trenutno dostupnih bankarskih mobilnih novčanika.

Foto Mastercard

Povezani tekstovi

Šta MOL MOVE program lojalnosti nudi u regionu

Šta MOL MOVE program lojalnosti nudi u regionu

Kraj letnje sezone je najbolje vreme za putovanja automobilom i istraživanje novih destinacija. Zbog toga MOL Grupa nudi posebne pogodnosti putnicima putem svoje MOL MOVE aplikacije za sve koji odluče da krenu na još neko putovanje, pružajući različite popuste i...

U BiH žene čine skoro 60 odsto nezaposlenih

U BiH žene čine skoro 60 odsto nezaposlenih

Na dan 31.7.2024. u Bosni i Hercegovini je bilo 328.674 osobe na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja u Bosni i Hercegovini. Od ukupnog broja osoba koje traže zaposlenje, 194.846 ili 59,28% su žene, navodi se u saaopštenju Agencije za rad i zapošljavanje BiH. U...

Kada Srbi idu na spavanje?

Kada Srbi idu na spavanje?

Iako su navike spavanja i buđenja uglavnom slične širom regiona Jugoistočne Evrope, građani Srbije se izdvajaju po tome što ostaju budni duže i kasnije odlaze na spavanje - skoro 37 odsto odlazi na spavanje posle ponoći, podatak je iz IKEA istraživanja sprovedenog u...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Počele prijave za Kampanje sa svrhom 2024.

Počele prijave za Kampanje sa svrhom 2024.

Festival Kampanje sa svrhom, četvrti po redu, sa ciljem nagrađivanja najboljih društveno-odgovornih kampanja u Srbiji ove godine uvodi novu kategoriju.  U okviru Festival prvi put biće nagrađene kampanje posvećenoj rodnoj ravnopravnosti; u okviru crvene (Red)...

Dečiji psiholog dr Gordon Neufeld stiže u region

Dečiji psiholog dr Gordon Neufeld stiže u region

Svetski stručnjak u oblasti ranog razvoja dr Gordon Njufeld (Gordon Neufeld), u saradnji sa Fondacijom Novak Đoković, sledećeg meseca posetiće region.  On će održati niz razgovora na temu „Kako zadržati bliskost sa decom uprkos izazovima odrastanja?“ Koautor...

Baterije iz Rimac Energy spremne za Veliku Britaniju

Baterije iz Rimac Energy spremne za Veliku Britaniju

Baterije SineStack iz pogona kompanije Rimac Energy, deo istoimene hrvatske poslovne grupe Mate Rimca, biće isporučene u Veliku Britaniju. Kako saopštava kompanija, ovo rešenja za baterijske sisteme za skladištenje energije (eng. BESS) sa mrežnim interfejsom donose...

Mape od novčića i murano stakla Jelene Borovčanin

Mape od novčića i murano stakla Jelene Borovčanin

Samostalna izložba „Mape“ umetnice Jelene Borovčanin otvorena je u Beogradu, u Italijanskom institutu za kulturu. Posetioci će radove inspirisane bogatom istorijom Balkana, Venecije i Mediterana moći da vide do 20.09.  Samouka umetnica koja je počela da radi sa...

Festival svjetskog kazališta u Zagrebu od 11.09.

Festival svjetskog kazališta u Zagrebu od 11.09.

Festival svjetskog kazališta, 21. po redu, ove godine održava se od 11.09 do 04.10 na tri zagrebačke lokacije. Festival otvara argentinska predstava „F**k me“, Marine Otero, 11. 09. u Zagrebačkom kazalištu mladih. Predstavnica novog argentinskog vala, redateljica,...

Raste broj POS terminala i online prodavnica u Srbiji

Raste broj POS terminala i online prodavnica u Srbiji

Na srpskom tržištu kartica, krajem šestog meseca bilo je 11.760.905 izdatih platnih kartica, što je za sedam odsto više nego za isti period prošle godine, saopštila je Narodna banka Srbije. Tokom drugog tromesečja, u trgovinama u ovoj zemlji regiona izvršeno je 156,7...

Šta nude „Dunavski dijalozi“ u Novom Sadu

Šta nude „Dunavski dijalozi“ u Novom Sadu

„Dunavski dijalozi“, međunarodni multimedijalni festival savremene umetnosti,11. po redu, održava se u Novom Sadu u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Ovogodišnje izdanje „Dunavskih dijaloga“ zvanično je otvoreno izložbom ”O (auto)destrukciji i protiv nje”, u...

Prva izložba Aleksandre Domanović u Beču

Prva izložba Aleksandre Domanović u Beču

U izložbenom prostoru „Kunstale Vin“ u okviru bečkog „Muzejskog kvarta“ od 05.09. 2024. do 26.01.2025, prvi put u Austriji biće prikazana izložba novosadske umetnice Aleksandre Domanović. Umetnica se u radu fokusira na preklapanja između tehnologije, istorije i...

Za Srce Sarajeva u konkurenciji 54 filma

Za Srce Sarajeva u konkurenciji 54 filma

Jubilarni, 30. po redu, Sarajevo Film Festival održava se od 16. do 23.08. Za nagrade Srce Sarajeva u takmičarskom programu su 54 filma, a tri filma će biti prikazana izvan konkurencije. Selekcije su: igrani, dokumentarni, kratki i studentski film. Na prestižnoj...

Foto konkurs na temu vremenskih nepogoda

Foto konkurs na temu vremenskih nepogoda

Svetska meteorološka organizacija (WMO) organizuje takmičenje za izbor fotografija koja će se naći u njihovom kalendaru za 2025. godinu. Tema je rano upozorenje na nepogode “Closing the early warning gap together” i koja je usklađena sa fokusom Svetskog meteorološkog...

Share This