Mihael Ludvig, gradonačelnik glavnog grada Austrije sa proizvodom Wiener Gusto
Pšenično brašno, sočivo, krompir, ražano brašno, laneno ulje, leblebije i divljač. Plan da se narednih godina ponuda proširi na suncokretovo ulje, speltino brašno, sokove, jabukovaču, tofu, ulje divljeg lana i proizvodi iz slobodnog uzgoja svinja i goveda. asortiman je s gradskih imanja Beča koja se već godinama obrađuju na organski način, čime se podstiče biodiverzitet flore i faune.
Beč upravlja sa 2.000 ha organskih oranica i vinograda
Grad Beč raspolaže sa 2.000 hektara oranica i vinograda i spada u najveće organske proizvođače u Austriji. Svi proizvodi su 100 odsto organski i lokalno proizvedeni. Kratke transportne rute doprinose zaštiti klime i obezbeđuju sigurnost u snabdevanju. Do sada se žetva sa gradskih imanja prodavala veleprodaji, ali od sada će biti usmerena ka novom brendu.
Novi organski brend Wiener Gusto
Gradski proizvodi ubuduće će biti grupisani pod brendom „Bečki ukus“ (nem. Wiener Gusto) i imaće za cilj da podstaknu građane da kupuju bečke organske proizvode.
Zahvaljujući đubrenju isključivo kompostom stvara se humus i podržavaju prirodni životni procesi u zemljištu. „Zemljišta bogata humusom skladište velike zalihe ugljenika i time daju suštinski doprinos zaštiti klime“, izjavio je Jirgen Černohorski, član gradskog veća zadužen za klimu.
-Beč je jedini veliki grad koji ima sopstvenu organsku proizvodnju“ ne skriva ponos gradonačelnik Mihael Ludvig. „Šumarska i poljoprivredna preduzeća grada su realizovala jedinstven projekat koji je u još jednom aspektu obogatio kvalitet života u Beču“, kaže Ludvig.
Foto C. Jobst/PID
0 komentara