Nekadašnji članovi panela Evropske komisije koji ocjenjuje i odlučuje koji grad će osvojiti prestižnu titulu Evropska prestonica kulture (EPK), uključili su se u finalnoj fazi kandidature Budve.
U radnoj posjeti crnogorskoj metropoli turizma boravilo je šestoro eksperata kako bi sa timom „Budva 2028 – EPK“, predvođenim dr Predragom Zenovićem, aktivno radili na završnoj fazi aplikacije, odnosno izradi finalne aplikacione knjige (bidbook) koja se predaje krajem avgusta.
Unaprijeđena takmičarska knjiga se predaje 28.08, a 20. 09. biće objavljeno koji od dva grada finalista: Budva ili Skoplje, iz zemalja kandidata za EU osvaja titulu Evropske prestonice kulture 2028.
Opština Budva i Turistička organizacija opštine Budva organizovale su interi događaj „Panel prije Panela“, sa ciljem dobijanja konkretnih smjernice od stručnjaka ogromng iskustvom.
-Ovakav pristup je presedan koji do sada nije uradio ni jedan grad-kandidat. Budva, zahvaljujući povezivanja stručnjaka iz grada, regiona, sada i Evrope, dobija na snazi u završnim koracima ka tituli Evropske prestonice kulture, kaže Nemanja Milenković programski direktor projekta „Budva 2028 – EPK“.
Jordi Pardo, bivši član Panela eksperata Evropske komisije za izbor Evropske prestonice kulture (2011-2017) pozitivno je ocijenio dosadašnji pristup i rad Budve.
-Ono što smo pročitali i analizirali pokazuje da je tim vrijedno radio na takmičarskoj knjizi i da ju je dodatno unaprijedio u odnosu na prvu sa kojom je Budva ušla u finale. Time ste uvećali šanse za pobjedu.”
Strateški direktor projekta „Stavanger 2008 – Evropska prestonica kulture“, Rolf Norås, istakao je da upravo najvažnija stvar imati perspektivu i za period poslije 2028. godine.
-Morate biti svjesni da će 2028. biti jako važna godina, ali će godine posle toga biti još važnije. Ukoliko uspijete da iskoristite tu godinu da ukažete na važnost umjetnosti i kulture, učinite ljude posvećenijim istoriji, njihovom porijeklu, budućnosti, kreirate novu potrebu i potražnju za kulturom, sektor umjetnosti će dobiti primat, rekao je Norås, osnivač „Porodice gradova Evropske prestonice kulture“ (ECoC Family) koji je donio pobjedu norveškim gradovima Stavanger (2008) i Bodo (2024)
Tokom boravka u Budvi tim eksperata susreo se s Nikolom Jovanovićem, predsjednikom Skupštine opštine Budva. On je ukazao na kapacitete grada i predstavio dugoročnu viziju ukupnog razvoja Budve kroz kulturu.
Neda Rusjan Bric, umjetnička savjetnica „GO 2025 – Evropska prestonica kulture 2025“ izrazila je zadovoljstvo radnom posjetom i dodala da je u procesu kandidature važno biti otvoren i iskren, čak i kada su u pitanju mane.
-Jedino ako ustanovite koje su mane, ukoliko ih otvorite i napravite plan kako ćete kulturom i umjetnošću pokušati ispraviti može doći do rezultata. Gradovi koji imaju već sve ne biraju se za EPK. Umjesto toga, biraju se gradovi kojima je potreban projekat i koji dokazuju da imaju dobre mogućnosti, dobre ekipe, dobar plan i podršku da mogu to ostvariti.”
U delagaciji eksperata, osim gostiju iz Slovenije, Norveške i Španije, bili su i Jiri Suchanek iz Češke, bivši predsjednik Panela eksperata EK za izbor Evropske prestonice kulture (2017-2021, Cristina Farinha iz Portugalije, bivši član Panela (2015-2021) dok je Stiv Grin iz Velike Britanije, ekspert u oblasti menadžmenta učešće uzeo preko Zoom sastanka
Delegacija je obišla brodom budvansku rivijeru, preko Guruwalk ture upoznali su s istorijom i kulturnim nasljeđem Starog grada Budve, u organizaciji TO Kotor obišli su kotorski Stari grad
Imali su priliku i da uživaju u programu prvog Jadranskog festivala igre u Budvi, baletu pozorišta iz Nove Gorice – „Perpetuum mobile“, koji je osmišljen kao dio projekta „GO 2025 – Evropska prestonica kulture 2025“.
0 komentara