Predstavnici više od 20 malih i srednjih preduzeća iz kolubarskog okruga učestvovali su na prvom SME HUB karavanu održanom u Valjevu.
Tema skupa je bila kako da lokalne firme postanu svetski dobavljači kao i potencijalne saradnje između malih i srednjih preduzeća i multinacionalnih, odnosno domaćih velikih kompanija.
Aleksandar Goračinov, direktor SME HUB upoznao je prisutne o uslovima za ulazak u projekat i načinima finansiranja i unapređenja MSP sektora u Srbiji.
Finansijska sredstva i prenos znanja
-Ono što SME HUB izdvaja od drugih mera podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji nisu samo značajna finansijska sredstva za biznis transformaciju koja su bespovratna.
Pokrivajući širok spektar proizvodnih industrija, uz finansijsku pomoć, direktno povezujemo lokalne firme sa multinacionalnim kompanijama i pronalazimo adekvatne konsultante koji će implementirati transformacije preduzeća u različitim oblastima poslovanja,rekao je on.
Biznis transformacija preduzeća zasnovana je na detaljnoj dijagnostici firme.
-Takođe,radi se na povezivanju ključnih aktera koji na putu transformacije mogu biti od pomoći: predstavnika privatnog sektora, javnog sektora, kao i donatorske zajednice”, istakao je Goračinov.
On je naglasio da je u pitanju projekat koji otvara prilike da se srpsko preduzeće poveže sa velikim kompanijama, te dodatno razvija i unapređuje.
Budžet veći od 7 miliona franaka
Sa budžetom većim od sedam miliona švajcarskih franaka, koliko vredi ovaj projekat , poseban akcenat stavljen je na finansiranje i unapređenje veština, organizacionih kapaciteta i konkurentske prednosti koje predstavljaju neke od bitnih uslova koje velike kompanije postavljaju za ulazak u lanac dobavljača.
Panelisti na prvoj stanici SME HUB karavana bili su Nevenka Jovanović, direktorka MPK Trejd i Ivan Stojiljković, direktor Urban-Technics
Preduzetnici iz Valjeva govorili su o izazovima sa kojima se susreću mala i srednja preduzeća u Srbiji. ”Multinacionalne kompanije bi trebalo da imaju više razumevanja za lokalne firme i da pruže mogućnost da zajedničkim snagama prolaze kroz veoma ozbiljne i dugotrajne procese za dostizanje svih neophodnih kriterijuma”, istakla je Nevenka Jovanović, čija firma ima 160 radnika.
Malima je potrebna podrška velikih
Ivan Stojiljković je naglasio da je finansijska podrška veoma značajna za širenje poslovanja i da u tome upravo biznis transformacija igra veliku ulogu. -Važno je da male firme koje postanu dobavljači velikim multinacionalnim kompanijama ujedno postanu i njihovi partneri. Na taj način bi se dodatno unapredilo poslovanje i stvorili uslovi za nova radna mesta”, istakao je Ivan Stoiljković direktor firme u kojoj je 250 zaposlenih.
Danijelo Nedić, ispred ZF Srbija, rekao je da ova multinacionalna kompanija samo u jednoj fabrici ima skoro 2.000 hiljade radnika, kao i da su u Srbiji prepoznali veliki potencijal, te zato i nastavljaju da šire svoje pogone.
-Proces da se uđe u bazu dobavljača je veoma dug, ali i veoma isplativ, budući da onog momenta kada uđete u bazu vi postajete globalni igrač. To znači da nećete biti dobavljač samo ogranku kompanije u Srbiji, već i u drugim delovima sveta. Zato je važno da postavite cilj, jer on definiše put”, rekao je Nedić i dodao da ova kompanija od svojih dobavljača pravi partnere za dugogodišnju kooperaciju, na obostrano zadovoljstvo.
Prvi, od četiri karavana koji će se održati u Srbiji, podržali su OTP banka kao partner projekta, kao i gradska uprava Valjeva, Razvojna agencija Srbije i Automobilski klaster Srbije.
0 komentara