Pelješki most ne spaja samo mesta Komarna na kopnu i Brijesta na poluotoku Pelješcu već spaja krajnji jug Dalmacije s ostatkom Hrvatske. Otvaranje mosta je sutra 26.07. Za sada se ne planira naplata putarine.
Rimčeva Nevera prva prelazi
Na dan otvaranja građevinskog lepotana, dužine 2.404 metara, preko Malostonskog zaliva, delimično će biti otvoren za pešake, a potom sledi ceremonija svečanog puštanja u upotrebu, sa visokim zvanicama i prigodnim programom.
Prvo vozilo koje će preći Pelješki most je Nevera, električni automobil proizveden u najuspešnijem startupu Hrvatske Rimac. Vozilo će krenuti s jedne strane, a u susret će mu ići automobil trostrukog evropskog prvaka Nike Pulića.
Vrednost mosta više od pola milijarde evra
Vrednost projekta izgradnje mosta, s pristupnim saobraćajnicama, je veća od pola milijarde evra – 525 miliona, od čega je 357 miliona evra nepovratnih sredstava stiglo iz fondova Europske unije.
Dva početka radova, ulazak Hrvatske u EU ubrzao gradnju
Zabeležena su dva svečana početka radova na izgradnji: 2005. i 2007, da bi do 2010. godine, kako pišu hrvatski mediji, bilo realizirano samo tri procenta projekta.
Hrvatska je 2013. postala članica EU i već dve godine kasnije Brisel odobrava iz EU fondova 330 miliona evra za 85 procenta troškova gradnje.
Kompanija China Road and Bridge Corporation izvođač
Raspisuje se konkurs za odabir izvođača radova 2017. godine i u četvrtom mesecu 2018. kineska kompanija China Road and Bridge Corporation, s ponudom od dve milijarde kuna i rokom izgradnje od 36 meseci, dobija posao.
Ova kineska kompanija prisutna je u regionu. Sredinom ovog meseca u Crnoj Gori otvorena je prva deonica na budućem auto-putu od Bara do Boljara, na granici sa Srbijom, u dužini od 40 km i koju je, takođe, gradila ova kineska kompanija.
Tip visećeg mosta i 55 metara visine za prolazak brodova
Most je ovješenog (viseći) tipa sa šest glavnih stubova i 13 raspona od čelika dužine od 72 do 285 metara.
Pre tačno godinu dana 28.07 2021. bio je postavljen poslednji segment čime je Pelješki most spojen.
Sada je najjužniji deo Hrvatske prvi put dobio „kopnenu“ vezu sa ostatkom države, koji je bio razdvojen teritorijom Bosne i Hercegovine-grad Neum (BiH), u nekim trenucima postojale su međudržavne tenzije.
Susedna BiH je izražavala proteste da se zalazi na njenu teritoriju i da će podizanjem mosta biti onemogućen slobodan plovni put do jedinog bosanskohercegovačkog grada na obali Jadranskog mora.
Nesuglasice su vremenom rešene.
Most je dobio visinu od 55 metara kako bi se udovoljilo zahtevu Bosne i Hercegovine za osiguranjem nesmetanog prolaska brodova do Neuma.
Dubrovčanin za kormilom prvog kruzera koji je prošao ispod Pelješkog mosta
Početkom prošlog meseca ispod mosta je prošao i prvi ploveći titan , kruzer Bolette, visine nešto manje od 49 metara.
Projektant mosta Marijan Pipenbaher, iz Slovenije ranije je pojašnjavao da neumska luka i nije pogodna za velike brodove. Pogotovu što je čitav zaliv zaštićeno prirodno područje.
S pomorske i građevinske struke most ima četiri „prolaza“ , širine 285 metara te nema nikakve bojazni za pomorce.
Kapetan koji je bio privilegovan da prvi plovi ispod Pelješkog mosta je Dubrovčani. Aktuelna gradska vlast Neuma i građani čak su sada najavili proteste protiv dolaska kruzer jer ne žele masovni turizam.
Trusno i vetrovito, stubovi u dnu od gline i mulja
Dubina mora pod mostom iznosi 27 metara. Zbog morskog dna koji je u ovom delu Jadrana od gline i mulja most je postavljen na stotinu metara dugačkim čeličnim cevima, promjera dva metra koji su zabijeni u morsko dno.
Sama lokacija mosta poznata je po jakim vetrovima i nalazi se u zoni znatne seizmičke aktivnosti. Malostonski zaliv je od 1983. proglašen rezervatom prirode u moru, a zaštićen je i ekološkom mrežom Natura 2000.
Foto Wikipedia/ Google maps
0 komentara