Slučajnost je da smo u danu kada se obeležava Svetski dan šuma – 21.03. razgovarali s Aleksandrom Radulovićem, CEO kompanije Montex Electronics iz Podgorice, Crna Gora.
IT firma sa 10 zaposlenih, među kojima preovlađuju softver inženjeri i koja posluje duže od 30 godina, etablirana je na crnogorskom tržištu za projekte digitalne transformacije privrede i delom državne uprave. Kreiraju softverska rešenja iz oblasti finansija, dokumentacionih sistema, HRMS projektnog upravljanja, a odskora su ušli u polje zelenih rešenja.
Poslednja dva meseca rade na digitalnom alatu za ranu detekciju šumskih požara.
Za konceptualno rešenje platforme Mokos, za rano otkrivanje požara i pravovremeno obaveštavanje nadležnih službi putem centra za aktivno praćenje, osvojili su drugo mesto na regionalnom takmičenju Okvir podrške NLB Komercijalne banke koje je organizovano na šest tržišta regiona, s ciljem podrške inovativnim kompanijama.
Crna Gora je zemlja bogata šumama. Uz Sloveniju u Adria regionu, po stepenu šumovitosti visoko je pozicionirana ne samo u lokalu već u Evropi. U ovoj zemlji regiona pod šumama je više od 57 procenata teritorije.
Nažalost, usled klimatskih promena i nemara, svake godine beleži se veći broj šumskih požara. Statistika se ne razlikuje od svetske.
U najvećem procentu uzrok šumskih požara je ljudski faktor, tj. neodgovorno ponašanje i nepoštovanje propisa.
Šumski požari su pretnja po bezbednost ljudi, čitav eko sistem; izgorele šume ostavljaju dugoročne negativne posledice na biodiverzitet. Pojedine procene su da se ekonomska šteta od šumskih požara u Crnoj Gori meri stotinama miliona eura.
U kojoj je trenutno fazi rad na platformi Mokos?
Projekat MOKOS je u fazi razvoja softverskog rješenje. Softver je u inicijalnoj fazi razvoja, jer smo se suočili sa brojnim dilemama koje nijesu tehnološkog karaktera, već na nivou procesa akvizije potrebnih podataka, koji će biti u funkciji prevencije.
Poslednja dva mjeseca, paralelno radeći na razvoju projekta, prikupljali smo podatke šta je sve do sada urađeno na planu prevencije šumskih požara. Osim akvizicije zemaljskih podataka relevantnih za prevenciju požara, trenutno radimo na dizajnu rješenja integracije satelitskih podataka.
Kad se može očekivati prototip, odnosno MVP?
Planiramo da prototip završimo u julu mjesecu, a da dođemo do MVP proizvoda u poslednjem kvartalu ove godine. Na konkursu NLB Okvir pomoći smo učestvovali s konceptualnim rješenjem, tako da je razvoj uslijedio nakon zaključenja ugovora.
Da li bi Mokos platforma bila primenljiva u zemljama regiona?
Vjerujemo u to. Ali, još je rano da sprovodimo istraživačke aktivnosti takve vrste. Počećemo sa animiranjem tržišta nakon razvoja protitip rješenja.
Koliko su regionalni projekti poput Okvir podrške, podsticajni malim i srednjim preduzećima?
Konkursi ovog tipa predstavljaju ozbiljnu podršku razvoju malih i srednjih preduzeća. Pokazalo se to značajno na globalnom nivou, a od posebnog je razvojnog uticaja u nerazvijenim prostorima, poput naših- balkanskih. Zato što se projekti poput platforme Mokos ne mogu finansirati sa komercijalnim izvorima, a razvojnih je nedovoljno u nerazvijenim tržištima. Dakle, ovakvi projekti daju podsticaj razvoju MSP, ali i doprinose kreiranju adekvatnih odgovora na različite društvene ili u našem slučaju klimatske izazove.
U kojoj meri proces digitalizacije može pomoći zaštiti i očuvanju životne sredine?
Brojne su mogućnosti. Tehnologija danas pruža mnogo, sve biva dostupnije. U stvari, čovjek je najveća barijera, na polju organizacije procesa rada; ljudi su ti koji trebaju da se integrišu sa tehnologijama, kako bi u sinergetskom efektu donjeli rješenja za prevazilaženje izazova očuvanja životne sredine.
Sa Mokos projektom smo zakoračili u digitalnu transformaciju jednog od velikih društvenih izazova, ne samo u Crnoj Gori. Takođe, ne krijemo da nas je projekat prevencije šumskih požara dodatno podstakao i zainteresovao za druge ekološke izazove. Tako sada radimo i na koncipiranju potencijalnog projekta smanjenja aero-zagadjenja u gradskim sredinama.
Foto Lična arhiva /Unsplash
Andrijana Cvetićanin
0 komentara