Talas spekulacija o odlasku Raiffeisen banke s finansijskog tržišta Rusije prelio se i na region.
I zahvatio nove, regionalne subjekte odnosno divizije austrijske bankarske grupe RBI-one koje posluju u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovinu. Hrvatski portal Lider objavio je juče da su u ovoj zemlji, uprkos službenom odgovoru iz RBI centra da “ne planiraju napustiti navedena tržišta” aktuelne spekulacije o izlasku iz dve zemlje regiona, piše poslovni portal.
Izvor iz beogradske divizije Raiffeisen banke, koji je želeo da ostane anoniman, ekskluzivno za Biznis u regionu, takođe je demantovao navode da će austrijska bankarska grupa napustiti dva tržišta u komšiluku.
Podsetimo, krajem prošle sedmice svetski i regionalni mediji preneli su da je Evropska centralna banka tražila od austrijske bankarske grupe da napusti tržište Rusija, što se tumači produženom rukom američkog pritiska u cilju sankcija prema Rusiji.
U saopštenju Raiffeisen Bank International, grupe koja je prisutna na 13 tržišta Centralne i Istočne Evrope navedena je izjava Johanna Strobla , izvršnog direktora RBI “da se razmotra pozicija u Rusiji i procenjuju sve strateške opcije za budućnost Raiffeisenbank Russia, uključujući i pažljivo vođeni izlazak iz Raiffeisenbanke u Rusiji“.
Takođe i da “RBI i njene podružnice nastavljaju da rade u skladu sa lokalnim i međunarodnim zakonima o sankcijama, promenljivim zahtevima finansijskog tržišta i u skladu sa svojim Kodeksom ponašanja.”
Preko Raiffesiesen banke, prema pisanju Rojtersa u Rusiji se obavi skoro četvrtina transfera u evrima, iako su i druge strane banke i dalje prisutne, poput italijanske UniCredit banke.
Bankarska divizija u Rusiji je u okviru čitave austrijske bankarske grupe na drugom mestu po profitu od svih divizija.
Na tržištu Hrvatske RBA je počela s radom 1994. godine i bila je prva banka u ovoj zemlji regiona osnovana inostranim kapitalom, dok je u Bosni i Hercegovini na finansijsko tržište ušla 2000. godine uvrštenjem do tadašnje Market banke pod okrilje RBI.
Foto www.rbinternational.com
0 komentara