- Uz malo vremena i kreativnosti, plastična flaša može postati saksija za biljke, kutija za olovke, hranilica za ptice ili nešto drugo i korisno.
- Ako volite da omiljene napitke ispijate na slamku, opredelite se za papirne slamke za jednokratnu upotrebu ili metalne, koje se lako čiste i mogu koristiti više puta.
- Zamena plastičnih kesa platnenim cegerima nije samo korisna za kvalitet životne sredine, već su cegeri i praktičniji za odlazak u nabavku, a uz brojne različite boje, dezene i motive mogu postati i lep modni detalj.
U očuvanju životne sredine svaki, čak i mali korak, može da napravi veliku razliku. Upravo zbog toga, važno je osvesti koje promene u svakodnevnoj rutini i ponašanju mogu doprineti čistijoj, zdravijoj i zelenijoj životnoj sredini.
Reciklaža predstavlja osnovu zelene transformacije, a razvrstavanje otpada i odvajanje u zasebne, namenske kante i kontejnere je prvi mali korak ka zdravijoj životnoj sredini.
Prirodni resursi, pre svega čista voda, vrlo su ograničeni, zbog čega je neophodno da čuvati ih za generacije koje dolaze.
- Isključivanje vode prilikom pranja zuba je jednostavan početak, nije teško popraviti slavine koje cure.
- Ukoliko koristite mašinu za pranje sudova, uvek koristite njen pun kapacitet, a u slučaju da sudove perete ručno, potrudite se da to obavite neposredno nakon obroka, kako ne biste trošili veću količinu vode i deterdženta za skidanje okorele masnoće.
- Ukoliko ste ljubitelj cveća ili imate svoju baštu, imajte u vidu da je tokom toplih dana najbolje zalivati biljke ujutru i uveče, kada je isparavanje najmanje intenzivno, pa do korena dolazi veća količina vode.
Štednja električne energije osim zaštiti životne sredine, doprinosi i stabilnosti elektroenergetskog sistema. Isključivanje nepotrebnog svetla u prostorijama u kojima ne boravite.
Zelena navika čije usvajanje doprinosi i zdravlju jeste vožnja bicikla ili pešačenje umesto vožnje automobilom. Ekološki načini prevoza nisu samo pristupačniji, zdraviji i ekonomski isplativiji, već manje vozila u saobraćaju i niža potrošnja goriva predstavljaju značajan korak ka boljem kvalitetu vazduha i celokupne životne sredine.
Nacionalna kampanja „Sarađuj, ne zagađuj“ sprovodi se u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koji uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Cilj kampanje “Sarađuj, ne zagađuj” je podizanje svesti o značaju zelene transformacije i očuvanja životne sredine, uz poziv građanima i poslovnoj zajednici da malim koracima svi zajedno kao društvo doprinesemo stvaranju zdravijeg i zelenijeg okruženja.
0 komentara