Fond za inovacionu delatnost Srbije formiraće Registar subjekata nacionalnog inovacionog sistema. Pravilnik koji propisuje uslove za upis u registar donet je poslednjih dana 2022. godine.
Ključni akteri inovacionog sistema na jednom mestu
Ideja je da se svi ključni akteri domaćeg inovacionog sistema nađu u jedinstvenoj evidenciji. Za poslovne anđele to bi u perspektivi značilo mogućnost dobijanja različitih vidova olakšica, pre svega poreskih, za ulaganje u dobre inovativne ideje.
Svako ko uloži najmanje 5.000 evra u jedan ili više startapova stiče pravo da i zvanično ponese naziv poslovnog anđela. Ukoliko uz to poseduje i stručno znanje o rizicima koji prate investiranje u startapove, ispunio je uslov da se upiše u Registar.
– Značajan korak učinjen je donošenjem pravilnika jer je precizirano šta su to startapovi. To je bila jedna od ključnih preporuka Sive knjige inovacija, koju smo razvili u okviru projekta StarTech. Verujemo da će ovaj korak veoma pozitivno uticati na pozicioniranje Srbije na sceni industrije znanja, te podstaknuti dalji razvoj inovacionog ekosistema, kaže Dušan Vasiljević, direktor za konkurentnost i investicije u NALED–u.
Šta je startup po definiciji u zakonu
Zakonom o inovacionoj delatnosti definisano je da je startap „novoosnovano privredno društvo ili preduzetnik koje obavlja inovacionu delatnost i koje ima potencijal brzog i velikog rasta„. Međutim, kako navodi Vasiljević, ovaj zakon nije dalje pojasnio pojam „novoosnovano“, koji su institucije različito tumačile, navodi se na sajtu Naleda.
– Novim Pravilnikom to je rešeno, jer se startap posmatra kao pravno lice od čijeg osnivanja nije prošlo više od 10 godina i više od pet godina od dana ostvarivanja prvih poslovnih prihoda. Troškovi istraživanja i razvoja startapa moraju da čine najmanje 10 procenta njegovih ukupnih rashoda u svakoj godini postojanja kako bi bio upisan u Registar, a u slučaju da nema finansijsku istoriju, o upisu će odlučivati posebna komisija Fonda, objašnjava Vasiljević.
Ko su biznis anđeli
Spoj startapova i poslovnih anđela jedan je od ključnih preduslova za razvoj inovacionog ekosistema.
Poslovni anđeli su odavno prisutni širom sveta i to su najčešće osobe sa bogatim poslovnim znanjem i iskustvom, koji sopstvena sredstva ulažu u perspektivne startapove. Najčešće ulažu u početnoj fazi razvoja, kada se mladi preduzetnici sa dobrom idejom suočavaju s problemom da ne mogu početno finansiranje da dobiju od banaka, nemaju svoj novac, niti mogu da pozajme od roditelja ili prijatelja.
Kolike su investicije business angelS u svetu
Ulaganja anđela u jedan startap najčešće su od 20.000 pa i do 500.000 evra. Praksa u svetu je da uzmu udeo u kapitalu preduzeća u rasponu od 10 do 30 procenata, a iz vlasništva izlazi oko pete godine. Ono što je još važnije, poslovni anđeo neretko je osoba koja je prošla visoke menadžerske pozicije te svojim veštinama može da pomogne postavljanju biznisa na noge, a jednako važne su i njegove poslovne veze i mogućnost povezivanja sa potencijalnim partnerima i drugim ulagačima.
Nova Siva knjiga inovacija Srbije u aprilu
Siva knjiga inovacija je pripremljena u okviru programa StarTech koji finansira kompanija Philip Morris, a sprovodi NALED.
U prvom izdanju našlo se ukupno 60 preporuka, od čega je 50 usmereno na unapređenje saradnje nauke i privrede, kreiranje stimulativne poreske politike ka startapima, mikro, malim i većim inovativnim biznisima, modernizaciju radnog zakonodavstva za digitalne preduzetnike, kao i razvoj infrastrukture za inovacije i pristup povoljnom finansiranju. Drugo izdanje Sive knjige inovacija biće predstavljeno javnosti u aprilu ove godine.
Foto Pixabay
0 komentara