Evropska investiciona banka (EIB) iznela je podatke o godišnjem istraživanju o ulaganjima koje je obavljeno u 27 država EU od kojih su dve iz regiona: Hrvatska i Slovenija.
Tom prilikom je intervjuisano više od 12.000 kompanija, među kojima je 481 bilo iz Hrvatske.
U ovoj zemlji regiona istraživanje je sprovedeno u saradnji s Hrvatskom narodnom bankom (HNB).
Kako piše na sajtu HNB, u 2022. godini devet od 10 tvrtki očekivalo je da će im prodaja biti na razinama prije pandemije ili višima, a bilježe i nova ulaganja.
Međutim, očekivanja tvrtki usled gospodarske i političke klime, poslovnih perspektiva i dostupnosti financiranja pogoršala su se.
Prosječno su hrvatska poduzeća, ipak, optimističnija od ukupnih izgleda na razini EU-a.
Za devet od 10 tvrtki troškovi energije čine glavna dugoročna ograničenja ulaganja u Hrvatskoj, uz dostupnost kvalificirane radne snage i neizvjesnu budućnost.
Istraživanje pokazuje da gotovo šest od 10 tvrtki u Hrvatskoj navodi da vremenski događaji negativno utječu na njihovo poslovanje. Jedna od tri hrvatske tvrtke već je izradila ili uložila u mjere za izgradnju otpornosti na fizičke rizike uzrokovane klimatskim promjenama.
Energetska kriza povećala je bojazni zbog rastućih cijena energije, pri čemu devet od 10 tvrtki navodi troškove energije kao dugoročnu bojazan u vezi s ulaganjima. Oko 36 procenata tvrtki u Hrvatskoj uložilo je u poboljšanje energetske učinkovitosti u prethodnoj godini, što je blizu prosjeka EU-a od 40 odsto.
Velike tvrtke više ulažu u energetsku učinkovitost i kad osjete utjecaj klimatskih promjena i troškova energije.
I nadalje zabrinjava dostupnost financiranja.
U Hrvatskoj 10 procenata tvrtki ima financijska ograničenja, što je iznad prosjeka EU-a (6 procenata) i potvrđuje dugoročan obrazac. Financijski ograničene tvrtke uključuju one koje su nezadovoljne visinom prikupljenih sredstava, tvrtke koje su zatražile vanjsko financiranje, ali ga nisu dobile i one koje nisu zatražile vanjsko financiranje jer su mislile da će troškovi zaduživanja biti previsoki ili da bi bile odbijene.
Foto eib.org
0 komentara