Dosledno sprovođenje zelene agende je važan segment reformi koje zahtevaju članice Američke privredne komore u Srbiji (AmCham Srbija) – pokazuje godišnje istraživanje „Lap Time“ u kome je zelena agenda sa 11. mesta prioriteta, pre 5 godina, dospela na visoko-drugo mesto.
Vrtoglavi rast važnosti zelenih politika, kako u oblasti energetike, tako i u oblasti zaštite životne sredine, uslovljen je korporativnim politikama, obavezama dekarbonizacije i principima održivog poslovanja, ali i zahtevima usklađivanja sa regulativom EU i mogućnošću prodaje njihovih proizvoda na evropskom tržištu.
Zato su izmene i dopune Zakona o energetici, koje uskoro treba da se nađu pred poslanicima, bile važan deo diskusije na konferenciji „Privreda na putu zelene tranzicije“, u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji.
-Dosledno sprovođenje Zelene agende je jedan od strateških prioriteta AmCham-a. Energetika kao deo zelene agende je ključni faktor dalje dekarbonizacije privrede koja je neophodna kako bi kompanije bile konkurentne na tržištu Evropske unije, a koje je, između ostalog, najveće izvozno tržište za srpske komapnije. Američka privredna komora je zadovoljna dobrom i konstruktivnom saradnjom sa Ministarstvom rudarstva i energetike po mnogim pitanjima, kao i sa napretkom koji je do sada ostvaren u oblasti energetike, rekao je na konferenciji Stefan Lazarević, predsednik Upravnog odbora AmCham Srbija.
On je ukazao da će u narednom periodu biti važno i praćenje dosledne primene novih zakonskih rešenja koja omogućavaju dalja ulaganja kompanija u sopstvene kapacitete za proizvodnju zelene energije, razvoj velikih projekata u oblasti obnovljivih izvora energije, kao i njihovu međusobnu simbiozu, kroz Korporativne ugovore o otkupu električne energije.
-Takođe, pozdravljamo realizaciju prvih, a nadamo se ove godine, i drugih aukcija za zelene megavate, uz očuvanje stabilnosti energetskog sistema i njegovo stalno unapređivanje. Nadam se da će i javna preduzeća energetskog sektora uz regulatorne izmene dobiti i sve potrebne resurse i alate koji su im potrebni da bi sa svoje strane ispratili ove promene“, istakao je Stefan Lazarević.
Učesnici panel diskusije u okviru konferencije bili su Rade Mrdak, savetnik u Ministarstvu rudarstva i energetike, Davor Pupovac, direktor Sektora za analizu tržišta i upravljanje rizicima u Elektroprivredi Srbije, Nenad Šijaković, savetnik generalne direktorke za međunarodna i regulatorna pitanja u Elektromreži Srbije, Dalibor Nikolić, direktor Direkcije za upravljanje DEES u Elektrodistribuciji Srbije i Jovan Šljivić, viši menadžer u konsultantskoj kući KPMG.
Panelisti su učesnicima bliže predstavili izmene Zakona o energetici i novinama, posebno u smislu novouvedenog koncepta „aktivnog kupca“, pretpostavke za uspešnu implementaciju ovog instituta i različite uloge koje će garantovani snebdevač, operatori prenosnog i distributivnog sistema imati u ovom procesu.
Na panelu je bilo reči i o izmenama u procedurama priklјučenja na distributivnu i prenosnu mrežu, kao i planovima za dalјa unapređenja kapaciteta sistema.
Jedan deo diskusije bio je posvećen i mogućnostima za usklađivanje sa Mehanizmom za prekogranično usklađivanje cene ugljenika (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) i mogućim načinima na koje privreda može umanjiti svoje direktne i indirektne emisije CO2.
0 komentara