Na najvećem svetskom sajmu automehanike, ovog meseca u Frankfurtu, srpska kompanija Frezal, iz Rume, bila je prvi put izlagač. Do sada su braća i osnivači Nebojša i Aleksandar Mirković, na sajmove išli isključivo kao posetioci.
U dvorištu porodične kuće u toku su i finalni radovi na novoj, proizvodnoj hali od 1.800 kvadratnih metara. Na istoj adresi 2005. godine otvorili su radionicu za izradu alata, nakon diplomiranja na smeru Proizvodno mašinstvo, Mašinskog fakulteta u Beogradu.
Kako se seća Nebojša, stariji brat, u tom trenutku imali su zajedno-tri godine staža.
Frezal dana ima 68 radnika. Polovina je duže od osam godina zaposlena kod njih, a 35 odsto su koleginice, angažovane u administraciji i na poslovima pakovanja.
Posluju kroz dva segmneta. Core business je i dalje savremena alatnica. Drugi segment je pogon serijske proizvodnje tehničkih proizvoda od plastike i servis alata za multinacionalne kompanije.
Sarađuju s velikim kompanija iz oblasti auto, elektro i industrije nameštaja, proizvođača malih kućnih aparata, medicinskih uređaja: Zumtobel, Hisense, Lear, EBM-PAPST, Continental, Kolektor, Fischer, Cooper Standard…
Frezal je jedna od srpskih firmi koja je u program SME HUB videla šansu za dalji razvoj.
Kroz projekat započeli su proces optimizacije poslovnih procesa, standardizacije rada i unapređenja organizacione strukture, povećavajući promet na 4,3 miliona evra godišnje!
Ovaj projekat je oblik javno-privatnog partnerstva Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) Vlade Švajcarske i ICT HUB-a iz Srbije. Za cilj ima podršku i razvoj srpskih mikro, malih i srednjih preuzeća koja su okosnica domaće privrede.
Aleksandar Goračinov, direktor SME HUB-a kaže do će tokom prve projektne godine čak devet domaćih firmi proći proces transformacije. -Uslovi za ulazak u SME HUB jesu da firma posluje najmanje tri godine, ima 15 zaposlenih, prihoduje 200.000 evra godišnje, i da je 51 odsto vlasništvo domaćeg kapitala, kaže on.
Frezal se priključio iz želje da brže i lakše prođe fazu transformacije iz preduzetničkog u kompanijski sistem poslovanja.
-Za nas “male”, rad sa velikim kompanijma pruža dve opcije. Ili, uslovno rečeno, sigurnost jer ste u zavetrini velike kompaniju, a što nosi neki svoj rizik. Ili, u tom odnosu vidite šansu za dalji razvoj. Mi smo izabrali ovo drugo, kaže Nebojša Mirković, CEO Frezal-a.
Dobijene tehničke zahteve velikih kompanije vlasnici Frezala i njihovi radnici posmatraju kao lekciju i priliku da podignu kvalitet svojih proizvoda. – Novi poslovi nas motivšu da investiramo. Kroz projekat SME HUB-a optimizovaćemo naše procese, procedure, standardizovati određene segmente rada, a što su sve preduslovi za dalji razvoj, ističe Nebojša Mirković.
Mala i srednja preduzeća čine kičmu privrede Srbije, podseća Aleksandar Goračinov i ističe da petogodišnji projekat SME HUB upravo podržava domaće firme koje imaju ambiciju, žele da pospeše svoj rad, otvaraju nova radna mesta.
Frezal je skoro od samog početaka bio izvozno orijentisan. Zahvaljujući školskom drugu koji je karijeru nastavio u USA, 2010.godine osnivači Frezala dobili su posao za američku kompaniju za izradu kućišta prekidača visokih napona.
Dve godine kasnije, 2012, kada se Gorenje vratilo u Valjevo, od oko 80 naručenih kalupa za alate samo su Frezal i još nekolicina domaćih firmi ozbljno prišli poslu u pogledu rokova, kvaliteta, cene. Ubrzo se dobar glas o firmi iz Rume pročuo po Sloveniji, zemljama EU, pa su usledili ugovori za Bosch-Siemens kućnim aparatima i druge velike kompanije.
Za bezmalo dve decenije rada Frezalov godišnji promet je rastao od stotinak hiljada evra do prošlogodišjih 4,3 miliona evra prometa. Tržišta na koja izvoze su od USA, Austrije, Nemačke, Belgije, Holandije, Švedske do država u regionu.
O projektu SME HUB
SME HUB je projekat javno-privatnog partnerstva Švajcarske agencije za razvoj i saradnju SDC i ICT HUB-a iz Srbije. Cilj mu je da se osnaže srpska mala i srednja preduzeća kroz podizanje poslovnih kapaciteta i osposobe za saradnju s velikim, domaćim i multinacionalnim kompanijama.
Traje pet godina i doprinosi transformaciji MSP iz Srbije kako bi postali izvoznici i dobavljači giganata.
Do sada su raspisana IV ciklusa za dobijanje bespovratnih sredstva u vrednosti do 100.000 evra. Grantovi se koriste za unapređenje performansi / transformaciju poslovanja do ostvarenja standarda potrebnih za globano tržiše i multinacionalne kompanije.
Foto Lična arhiva/Frezal
0 komentara